Tim Cook, Türkiye’de Apple Fiyatları Düşecek!

29.01.20019 tarihinde Apple CEO’larından önemli biri olan Tim Cook Twitter üzerinden açıklamada bulundu.

Eğer bu gibi gelişmeleri siz değerli oyucularımız da takip ediyorsanız Apple şirketinin yaptığı açıklamaları ve mali durumunu az çok biliyorsunuzdur yada kulaktan dolma bilgilerle durumun farkındasınızdır. Geçtiğimiz günlerde de Apple yağmış olduğu bütçe açıklamasıyla gelirlerinin düştüğünü belirterek zor zamanlar geçirdiğini bizlere göstermiştir. Bu yanlış anlaşılmaması gereken bir durum. Önceki yıllara göre Apple daha çok kazansa da son zamanlarda kazandığı miktar hedef miktardan çıkmış ve hisselerinde düşüşe gitmiştir.

ıphone

Recep Tayyip Erdoğan’ın yapmış olduğu açıklamayı hala hatırlar gibiyim. ”Onların Iphone‘u varsa, öbür tarafta Samsung var. Kendimizin Venüs’ü var.” şeklinde enflasyonla mücadele adı altında bir eylem başlatıldı. Ülkemizde Iphone kitlelerce ne kadar fazla kullanılsa da son dönemde etkinliğini bir hayli yitirdi.

Apple önceki yıllarda seri üretimden kazanarak herkese uygun fiyatlarla Apple ürününü satmayı başararak şirketini büyütmüştür. Ancak son dönemlerde meyana gelen olaylardan dolayı şu sıralar bakış açısı değişmiş olan Apple uygun fiyattan çok ürüt satmak yerine az ürünü yüksek fiyatla satmayı denemiş ki bir Iphone’un fiyatı 16.000 TL’yi görür oluş. Hal bu olunca ülke bazı bakacak olursak Türkiye’nin başları çektiği bu fiyatlandırma sonucu Tüketiciler telefon ve diğer Apple ürünleri almaktan vazgeçmiş gibi görünüyor. Bu karara ise Tim Cook’un yaptığı açıklamadan varıyoruz.

Iphone

 

Tim Cook; Türkiye ile aramızda olan sorunların farkındayız. Yıllık gelirimizin %1.47 oranında düşüşü Türkiye bazlı kaynaklanıyor. (3.5 Trilyon Tl) Biliyorum vergi oranları yüksek ve Apple’a karşı devletten bir yargı var. Bu sebeple buna dur demenin vakti geldi. Şubat ayı içerisinde Apple Iphone cep telefonlarında gerekli indirimleri yapacağız. Beklemede kalın.

 

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

%d blogcu bunu beğendi: