Ekonomik kriz aşıları vurdu, grip salgını ve ölümler kapıda!

Kriz aşıları vurdu

Ekonomik kriz aşıları vurdu, grip salgını ve ölümler kapıda!

Ekonomik kriz ve hatalı sıhhat politikaları bu defa da grip aşılarını vurdu, hastalar tedirgin. Eczanelerde grip aşısı bulunmuyor. Türk Tabipleri Birliği Başkanı Sinan Adıyaman ölümlerin ve salgınların yaşanabileceği hususu ile ilgili uyarıda bulundu

Birgün’ün haberine göre, AKP iktidarının her seferinde reddettiği kriz, sıhhat bölümünde da kendini göstermeye devam ediyor. Kriz bu defa da grip aşılarını vurdu. Ekim ayında yapılması gereken grip aşısı, eczanelerde bulunamıyor. Hastalar da eczacılar da bekliyor. Kronik ve ihtiyar hastaların grip aşısı olmasının koşul olduğunu altını çizen Türk Tabipleri Birliği Başkanı Sinan Adıyaman ise, “Salgınlar ve beklenmeyen kayıplar yaşanabilir. Acilen tedbir alınmalı” ifadelerini kullandı.

Kronik hastalar büyük risk altında

Aşının Ekim ayında yapılması gerekliliğini açıklayan Türk Tabipleri Birliği (TTB) Başkanı Sinan Adıyaman, “Grip aşısında çok büyük bir problem yaşanıyor. Grip aşılarının, özelikle 50 yaş üstü, süreğen göğüs hastalığı ya da süreğen obstrüktif akciğer hastalığı, kalp hastalığı ve kalp yetmezliği olan hastalarda kesinlikle uygulanması öneriliyor. Aşı ekim ayının sonlarına doğru geldi, derhal tükendi, yenisi de gelmiyor. Nedeni de malum; kurdaki artış” dedi.

Yaşanacakjara dair 2 ay evvelcesinden uyarıda bulunduklarını anımsatan Adıyaman, hükümete tedbir davetinde bulunarak, söz hususu riskleri şu şekilde sıraladı:

Kronik hastalar büyük risk altında. Aşılanmayan süreğen ve ihtiyar hastalarda maalesef beklenmeyen ve istenmeyen kayıplar görülme mümkünlülüğü çok yüksek. Hükümetin acilen bu işe el atması ve aşıların getirilmesi lazım. Bir an evvelce yerli ilaç sanayinin geliştirilmesi ve dışa bağımlılığın azalması gerekiyor. Kur farkından kaynaklanan ve özel sektörün ithal etmediği ilaçlar amacıyla çözüm bulunmalı.”

Hastalar da eczacılar da bekliyor

Eczacılar, grip ve soğuk algınlığı ilaçlarında yaşanan bir problem olmadığını, fakat grip aşısında büyük problem yaşandığını belirterek, şu şekilde konuştu:

“Grip aşısında büyük problem yaşıyoruz. Birçok hasta aşı bekliyor. Genellikle bu yıl grip aşılarını bulmak zor. Biz de sebebini bilmiyoruz, çok bilgi alamıyoruz. 6 Kasım’da bizlere geleceği söylendi, onu bekliyoruz. Aşı yaptıran hasta sayısında da düşüş var. 100 şahıstan 75’i yaptırırken, bu yıl 40’lara 50’lere düştü. Bunda zamların etkili olduğunu düşünüyoruz.”

Yaşanan problemin dövizden kaynaklandığını düşünen bir diğer eczası ise, “Hastalar bekliyor, biz de bekliyoruz. İthal ilaçlarda da dövizden kaynaklı bir problem yaşıyoruz, ama grip aşısında niçin bu kadar problem yaşadığımızı bilmiyoruz. Döviz bu ilaçları da etkiledi, aşağı yukarı yüzde 50-60 zam geldi. İstek var ama ilaç yok. Dövizden ötürü ithal ilaçlardan bilhassa göz damlaları, tansiyon ilaçlarında problem yaşıyoruz.”

Kaynak:www.gazetefersude.com

2 Comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

%d blogcu bunu beğendi: